Data Logger


در حالت کلی به ثبت کردن وقایع Log گفته می شود. بدین صورت دیتا لاگر وسیله ای است جهت ذخیره اطلاعات و یا داده های اندازه گیری شده در طول زمان معین توسط اپراتور یا توسط حسگرهای متصل به سیستم و یا هر نوع دستگاه خارجی فرستنده اطلاعات به سیستم.
دیتالاگرها در دو نوع خارجی و داخلی کاربرد دارند. اکثر انواع خارجی کوچک و قابل حمل می باشند که کاربردهای آزمایشگاهی متنوعی را دارا می باشند. نوع داخلی دیتا لاگرها درون وسایل نمایشگر و تحلیل گر دیگر از جمله تاچ پنل های صنعتی قرار دارند که در صورت نیاز و فعالسازی این قابلیت در پردازش یک فرآیند به کار می آیند.
دیتا لاگرها دارای یک حسگر می باشند که داده پارامتر یا پارامترهای مورد نظر را سنجش و اندازه گیری نموده و اطلاعات به دست آمده را درون حافظه داخلی خود ذخیره می کنند. برخی از دیتا لاگرها دارای نمایشگر اطلاعات بوده و توانایی مشاهده داده های ذخیره شده را به کاربر می دهند.
دیتا لاگرها معمولا از طریق پورت USB به کامپیوترهای شخصی و یا صنعتی وصل می گردند که معمولا اطلاعات ذخیره شده سازگار با نرم افزار Office می باشند.
یکی از مزایای استفاده از دیتا لاگرها قابلیت جمع آوری اطلاعات به صورت 24 ساعته می باشد که توانایی سنجش و پردازش اطلاعات پروسه را در طی یک روز کامل و پیوسته فراهم می نماید. این جمع آوری اطلاعات معمولا به محض فعال سازی بدون مراقبت رها گردیده تا در طول دوره زمانی خواسته شده اندازه گیری و ذخیره سازی اطلاعات به طور خودکار انجام گردد.
ارزیابی اطلاعات دقیق در طول مدت مورد نظر بطور پیوسته و حتی در سیکل های قابل تعریف توسط کاربر ، سنجشی منطقی نسبت به عملکرد سیستم و تحلیلی صحیح نسبت به واکنش پارامتر و یا پارامترهای سنجش شده بدست خواهد آورد که ضریب اشتباهات اپراتوری اعم از دیداری و یا سهوی را به حداقل می رساند

 
نویسنده : تیم تولید محتوا  برق و صنعت آریان

[lastupdated]

دانلود این مطلب    

فهرست