معرفي شركت NACHI:

شرکت ژاپنی NACHI-FUJIKOSHI تولید کننده محصولات با برند NACHI یکی از قدیمی ترین تولید کننده گان ماشین آلات و ابزار های صنعتی در ژاپن می باشد. بیرینگ ها، بلبرینگ ها و یاتاقان های ساخت این شرکت از بالاترین کیفیت تولید برخوردار هستند و در ساخت آن از مواد اولیه با کیفیت بالا استفاده شده است.

انواع محصولات شركت NACHI:

بلبرینگ های شیار عمیق، بلبرینگ های تماس زاویه ای، بلبرینگ های خود تنظیم، رولبرینگ های استوانه ای، رولبرینگ های مخروطی، رولبرینگ های بشکه ای، بلبرینگ های کف گرد، رولبرینگ های کف گرد، رولبرینگ های بشکه ای، یاتاقان، بلبرینگ یاتاقانی

بلبرينگ شيار عميق :

يكي از پر كاربردترين نوع بلبرينگ است کاربری بلبرینگ های شیارعمیق وسیع می باشد زیرا طراحی آن ها ساده، غیر قابل تفکیک و با قدرت کارکرد در سرعت های زیاد است و به همین دلیل این بلبرینگ ها بسیار پر استفاده می باشند نام عامیانه این بلبرینگ ها در بازار به بلبرینگ های ساده یا شش (6000) هزاری نیز معروف می باشند

انواع بلبرینگ های شیار عمیق :

بلبرینگ شیار عمیق یک ردیفه
بلبرینگ شیار عمیق دو ردیفه
بلبرینگ شیار عمیق از فولاد ضد زنگ
بلبرینگ شیار عمیق با شیار جازدنی

بلبرينگ تماس زاويه ايي:

حلقه های داخلی و بیرونی این نوع بلبرینگ ها نسبت به یکدیگر زاویه ای می سازند که امکان تحمل بارهای شعاعی و محوری همزمان را توسط آنها فراهم می کند. هر قدر زاویه تماس بلبرینگ بزرگتر باشد، قدرت تحمل بار محوری آن بیشتر می شود .

انواع مختلف بلبرينگ تماس زاويه ايي :

بلبرینگ های تماس زاویه ای یک ردیفه

بلبرینگ های تماس زاویه ای دو ردیفه

بلبرینگ های با چهار نقطه تماس

بلبرينگ خود تنظيم :

بلبرینگ خود تنظیم دارای دو ردیف ساچمه با یک کنس بیرونی مشترک است که شیار ساچمه ها به صورت منحنی بوده و همین ویژگی باعث ایجاد خاصیت خود تنظیمی به بلبرینگ شده است. همین خاصیت خود تنظیم بودن این نوع از بلبرینگها باعٍث شده که در مواقع انحراف و ناهمراستایی محور یا شفت ، خودش را با زاویه شفت تطبیق دهد و از فشار آمدن روی ساچمه ها و لبه کنس داخلی جلوگیری کند. هنگامی که قدرت تحمل بار بلبرینگ خود تنظیم کافی نباشد، می توان از رولبرینگ های بشکه ای که دارای ویژگی و خاصیتی مشابه هستند استفاده کرد. همچنین قدرت تحمل بار بلبرینگ خود تنظیم که پسوند E داشته باشد از بلبرینگ بدون این پسوند بیشتر می باشد.

رولبرینگ های استوانه ای:

این نوع رولبرینگ های برای بارهای شعاعی سنگین و سرعت های بالا مناسب می باشند.

انواع این رولبرینگ ها استوانه ايي :

رولبرینگ استوانه ای یک ردیفه

رولبرینک استوانه ای دو ردیفه

 رولبرینگ استوانه ای کف گرد

 رولبرینگ استوانه ای پرغلتک

رولبرینگ های مخروطی:

این رولبرينگ  دارای شیار غلتک مخروطی در حلقه بالایی و پایینی بوده و جزء غلتشی نیز در آن ها به شکل مخروطی می باشند. این نوع برینگ ها برای تحمل بارهای مرکب ( شعاعی و محوری ) مناسب است. قدرت تحمل بار محوری به زاویه شیار حلقه بیرونی بستگی دارد. این رولبرینگ ها قابلیت تفکیک شدن را دارند.

رولبرينگ بشكه اي:

 این نوع رولبرینگ ها خاصیت خود تنظیم بودن را داراست که این خاصیت باعث عدم حساسیت رولبرینگ نسبت به همراستایی شفت است از دیگر خاصیت این رولبرینگ ها می شود به قابل تفکیک بودن آن ها اشاره کرد.این رولبرینگ ها به علت طراحی خاص قدرت بالایی در تحمل بارهای محوری را دارند در حالی که از سرعت دورانی بسیار بالایی برخوردار است در نوعی از این رولبرینگ ها که قدرت تحمل بار از نوع معمولی را بیشتر داراست با پسوند E نشان داده می شوند.

بلبرینگ کف گرد:

بلبرینگ کف گرد ناچی در دو مدل یک ردیفه و دو ردیفه مي باشد بلبرینگ کف گرد مانع کشیده شدن سطوح روی یک دیگر می شوند و سطح تماس را نیز کاهش می دهند در نتیجه اصطکاک بین سطوح به شدت کاهش می یابد در این بلبرینگ بار از لایه خارجی به گوی اعمال می شود و از آن جا فشار به لایه داخلی انتقال می یابد با توجه به شکل کروی گوی ها نقطه تماس با لایه درونی وبیرونی بسیار کوچک خواهد بود در نتیجه می تواند بسیار نرم حرکت کند. دراصطلاح عامیانه این یاتاقان ها به بلبرینگ های 51000 و بلبرینگ سه تیکه یا پنچ تیکه معروف می باشند.