معرفي شركت FESTO

شرکت فستو یک شرکت معظم مهندسی آلمانی در حوزه کنترل و اتوماسیون صنعتی مستقر در اسلینگن آلمان است. اين شركت با هدف رفع نیاز های تولیدی به منظور کنترل بهینه فرآیندهای صنعتی به تولید و فروش قطعات سیستم های پنیوماتیک, برق و کنترل با تجهیزات همچون درایوهای پنوماتیکی, اکچویتور ها, شیرهای فرمان و راه دهنده و تجهیزات آماده سازی هوای فشرده به عرضه محصولات خود با کمک شرکت های تابعه فروش، مراکز توزیع و کارخانه در ۶۱ کشور در سراسر جهان می پردازد. بر این اساس فستو را می توان یک رهبر بازار جهانی در آموزش و پرورش صنعتی و مشاوره دانست.سنگ بنای شرکت فستو را  گوتلیب اشتول و آلبرت فِتزِر در سال ۱۹۲۵ در اِسلینگِن آلمان بنیان نهادند. از ابتدای تأسیس این شرکت کیفیت و نوآوری همواره اولویت اصلی مدیران و برنامه ریزان تولید این شرکت بوده است. فستو تا سال ۱۹۳۳ و با ادامه همکاری اشتول و فتزر با نام تجاری Fezer & Stoll ادامه داشت تا اینکه با ثبت برند FESTO در سال ۱۹۳۳، به طور رسمی فعالیت یک شرکت صنعتی بزرگ و جهانی را با نام فستو آغاز نمود.

 شرکتFESTO در ابتدای تاسیس خود ابزار آلات بادی تولید می کرد و البته همینک نیز با برند FESTOOL یکی از بهترین و نام آور ترین, مقاوم ترین ابزارآلات برقی و بادی صنعتی همچون انواع دستگاههای برش چوب و فلز, اره های برقی, ایربلاست و ساب زنی و غبارگیرهای کارگاهی را برای مخاطبین خود عرضه می دارد.

 

محصولات شركتFESTO

  • ابزار دقيق :

ابزار دقیق ادواتی هستند که بر حسب نوع کمیت مورد نیاز واحد تحت کنترل ، اعم از فشار ، دما ، سطح و با توجه به شرایط و استانداردهای تعین شده ، انتخاب و مورد استفاده قرار می گیرند. ابزار دقیق در حقیقت زیر ساخت یک سیستم کنترل و اتوماسیون را تشکیل میدهند و شامل ابزاری نظیر: انواع سنسور، انواع کنترلر، نشاندهنده، ترانسمیتر، رکوردر و… میباشند که این ابزار وظیفه اندازه گیری، انتقال، نمایش، ثبت و کنترل پارامترهای مهم فیزیکی را در پروسه های صنعتی به شکلی دقیق بر دوش دارند.

ابزار دقيق را ميتوان به دو صورت دسته بندي كرد يكي از نظر نوع عملکرد این ابزار؛ برای مثال ابزاری که عمل کنترل دما یا فشار و رطوبت و یا سطح را بر عهده دارند به كنترلر مشهورند و به همین ترتیب ابزار نمایش این مقادیر که به ایندیکیتور یا نمایشگر معروفند و ابزار انتقال اطلاعات مقادیر به صورت سیگنال های استاندارد که  ترانسميتر یا منتقل کننده نامیده میشوند . ابزار دقیق را همچنين میتوان از نظر پارامتري كه این ابزار بايستي عملياتي بر روي آن انجام دهد دسته بندی کرد برای مثال بخشهای ابزار دقیق مربوط به دما نظیر کنترلر دما، ترانسمیتر دما و ترمومتر یا نمایشگر دما، ابزار اندازه گیری و کنترل دقیق فشار، فلومتر یا سنجش جریان سیالات و انتقال مقادیر فلو یا کنترل فلو، ابزار سطح سنجی یا اندازه گیری سطح مواد درون مخازن و کنترل دقیق آنها و ابزار سرعت سنجی، ابزار رطوبت سنجی و ….

قطعات ابزار دقیق FESTO:

پرشر سوئیچ

پرشر ترانسمیتر

سنسور جریان-فلو سنسور

سنسور فشارهوای فشرده

سنسور فشار وکیوم- وکیوم سنسور

مانومتر فشار- گیج فشارسنج

  • برق صنعتي

برق صنعتی شامل موارد زیر می باشد:

_وقتی کلید الکتریکی از نوع سه فاز را به کمک یک کلید صفرو یک گردان روشن و خاموش می کنیم.

_وقتی یک موتور تک فاز را به کمک کلیدگردان خاموش و روشن میکنیم.

_وقتی یک پمپ آب کشاورزی ویا یک پمپ شناور سه فاز را به کمک کلیدی به نام ستاره مثلث روشن و راه اندازی میکنیم.

_وقتی یک کمپرسور را به کمک یک کنتاکتور روشن و خاموش میکنیم.

_وقتی به کمک یک رله هوشمند یک موتور را کنترل میکنیم.

_زمانی که موتور یک نوار نقاله را روشن میکنیم.

_زمانی که برق سه فاز ورودی یک کارگاه را به کمک چند کلید اتوماتیک بین تجهیزات مختلف کارگاه  تقسیم میکنیم.

_زمانی که توان راکتیو یک کارگاه را به کمک چند عدد خازن کنترل و کاهش می دهیم.

_زمانی که مقدار جریان هر یک از فازهای یک کارگاه یا یک ساختمان مسکونی،تجاری را به کمک آمپرمتر دیجیتالی تابلویی برروی درب یک تابلو برق نمایش می دهیم.

_زمانی که روشنایی یک کارگاه رابه کمک یک کنتاکتور و دو شستی استارت و استاپ،خاموش و روشن میکنیم.

_وقتی که یک موتور سه فاز مربوط به راه اندازی نوار نقاله را به کمک دستگاهی بانام سافت استارت خیلی نرم و آرام راه اندازی میکنیم تا کمترین لرزشی در هنگام راه اندازی برروی نوار نقاله داشته باشیم.

_زمانی که میخواهیم دور یک موتور سه فاز رابه کمک دستگاهی بانام درایو الکتریکی کنترل کنیم و………….

قطعات برق صنعتی FESTO:

رله

سروو موتور

کنتاکتور


  • پنوماتيك :

پنوماتیک یا نیوماتیک نوعی فناوری است که به مطالعه و به‌کارگیری گازهای فشرده برای ایجاد نیروی مکانیکی می‌پردازد. از فنّاوری گازهای فشرده به‌طور گسترده‌ای در صنعت استفاده می‌شود و کارخانه‌ها از هوای فشرده برای کنترل دستگاه‌های ابزار دقیق استفاده می‌کنند.اکثر سیستم‌های پنوماتیکیِ به‌کاررفته در صنعت معمولاً با هوای فشرده یا گازهای بی‌اثر فشرده راه‌اندازی می‌شوند؛ مانند كمپرسورهای سیلندری که با موتور الکتریکی راه‌اندازی می‌شوند، موتورهای هوایی، و دیگر تجهیزات. هنگامی که نیاز به سیستم‌های ارزان‌قیمت، انعطاف بیشتر یا جایگزین ایمن‌تر برای موتورهای الکتریکی و عملگرها باشد، یک سیستم پنوماتیکی که از طریق سولونید ولوهای خودکار یا دستی کنترل می‌شود، انتخاب می‌شود همچنین در دندان‌پزشکی، ساخت‌وساز، معدن، و بخش‌های دیگر از پنوماتیک استفاده می‌شود.پنوماتیک فرصتی را برای ارتقای سطح توانایی صنعتی فراهم کرده و با استفاده از پنوماتیک تجهیزاتی ساخته شده که تغییرات شگرفی را در هر زمینه ایجاد کرده‌است.

قطعات پنوماتیک FESTO:

انواع رگلاتور

فیلتر رگلاتور

روغن زن

شیرآلات قطع و وصل

میکرو فیلتر

انواع اتصالات  رابط

تقسیم هوا

انواع جک

پرشر وکیوم

فیتینگ

شیر وکیوم

ضربه گیر

سیلندر پنیوماتیک

شیر فرمان

پدال پنیوماتیک

ترمینال پنیوماتیک

تایمر پنیوماتیک

شیر برقی پنیوماتیک

شیر دستی پنیوماتیک

شیر سلکتوری

میکروسوئیچ پنیوماتیک

فلو کنترل

انواع گریپر