معرفي شركت FOTEK

شركت تايواني Fotek در سال 1985 فعاليت خود را در زمينه تحقيق و توسعه و توليد قطعات اتوماسيون صنعتي آغاز نمود . محصولات FOTEK در بسیاری از صنایع مانند بسته بندی ماشین آلات لاستیکی و پلاستیک، مواد غذایی، چاپ، پارکینگ، حمل و نقل و برای بسیاری از تولید کنندگان عمده ماشین آلات قابل استفاده می باشد.

محصولات فوتك

در ادامه مطلب به توضيح مختصري از محصولات شركت Fotek اشاره گرديده است :

سنسورهاي نوري (Photo Sensor) :

سنسورهاي نوري جهت تشخيص فاصله ، وجود يا عدم وجود شي در قسمت خط توليد با استفاده از مادون قرمز كاربرد دارد .  این سنسورها دارای منبع انتشار نور، یک گیرنده برای دریافت نور ارسالی و مدارات الکترونیکی برای تقویت سیگنال دریافتی و انتقال آن به مدارات کنترلی می‌باشد. هوای محیطی که سنسور در آن نصب می‌شود (مخصوصا محیط های صنعتی) ممکن است حاوی گرد و خاک، دود و رطوبت باشد , در این شرایط، سنسور نیاز به ارسال نور قوی تری دارد.

انواع سنسورهاي نوري :

سنسورهاي فيري پاور (Free power photo sensor)

سنسورهاي لوله اي( M18 tubuler photo sensor)

سنسورهاي نوري كوچك (Mini photo sensor)

سنسورهاي Uشكل با سرعت بالا (Hight speed U type photo sensor)

سنسورهاي فيبر نوري (Optical fiber sensor)

سنسورهاي استاندارد (Stand type photo)

سنسورهاي آمپلي فاير (Ampliffier separted type photo sensor)

سنسورهاي علامت گذاري (Mark sensor)

سنسورهاي تشخيص فاصله هاي طولاني (Long distance type photo sensor)

 

سنسورهاي مجاورتي (Proximity sensor)

یک حسگر مجاورتی (Proximity Sensorنوعی از حسگر هاست که قادر به تشخیص وجود اجسام نزدیک بدون هیچ گونه تماس فیزیکی است. یک حسگر مجاورتی اغلب یکمیدان الکترومغناطیسییاالکترواستاتیکی یا پرتویی از تشعشعات الکترومغناطیسی (به عنوان مثال، پرتو مادون قرمز) را از خود منتشر می‌کند و به دنبال تغییرات در محیط یا سیگنال‌های برگشتی می ماند.شی در حال حس شدن اغلب به عنوان هدف حسگر (Sensor Target) شناخته می‌شود. هدف‌های مختلف نیاز به حسگرهای مختلفی دارند. به عنوان مثال برای یک هدف پلاستیکی یک حسگر خازنی یا فوتوالکتریک می‌تواند مناسب باشد. برای اهداف فلزی از حسگرهای القایی استفاده می‌شود.
بیشترین فاصله‌ای را که حسگر می‌تواند تشخیص دهد دامنه نامی(Nominal Range) می نامند. بعضی از حسگرها دارای ویژگی تنظیم دامنه نامی یا وسیله‌ای هستند که بتواند فاصله تشخیص درجه بندی شده‌ای را گزارش دهند. حسگرهای مجاورتی می‌توانند قابلیت اطمینان بالا و طول عمر کارکرد زیادی داشته باشند این امر به دلیل عدم وجود قسمت‌های مکانیکی و تماس فیزیکی بین حسگر و شی حس شده می‌باشد.سنسورهای مجاورتی همچنین در مانیتور کردن لرزش ماشین جهت اندازه‌گیری لرزش در فاصله بین میل لنگ و یاتاقان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این امر در توربین‌های بخار بزرگ، کمپرسورها، و موتورهایی که از یاتاقان‌های نوع آستینِی (sleeve-type bearings) بسیار متداول است.

انواع سنسورهاي مجاورتي :

سنسور مربعي (Square type inductive proximity sensor)

سنسورهاي لوله ايي (Tubular type inductive proximity sensor)

سنسورهاي خازني ( Capactitive proximity sensor)

شمارنده (counter) : 

شمارنده در منطق دیجیتال و محاسبات، دستگاهی است که تعداد دفعاتی که یک رویداد یا فرایند خاص رخ داده است را ذخیره می‌نماید (یا در برخی مواقع نمایش می‌دهد). که اغلب شمارنده در رابطه با سیگنال ساعت است.

انواع شمارنده :

شمارنده ديجيتالي (Digital Counter)

  شمارنده چند كاربره (Multi-function Up/Down)

Preset digital counter

رله حالت جامد (soild state relay) : 

رله حالت جامد (SSR) یک المان سوئیچینگ الکترونیکی است که در آن با یک سیگنال کنترلی می‌توان جریان یا ولتاژ بزرگتر را کنترل کرد.عملکرد SSR شبیه رله‌های الکترومکانیکی می‌باشد با این تفاوت که در این المان هیچ قسمت متحرکی وجود نداشته و نسبت به آن دارای ابعاد کوچکتری می‌باشد.عدم وجود قسمت متحرک در SSR موجب افزایش عمر قطعه شده و در مداراتی که تعداد دفعات کلید زدن زیاد می‌باشد کاربرد دارد. چنانچه بخواهیم در بارهای DC از SSR استفاده کنیم در ساختمان داخلی از ماسفت‌هایی به صورت موازی با یکدیگر استفاده می‌شود تا میزان جریان قابل تحمل SSR نیز افزایش یابد . سه پارامتر جهت انتخاب یک SSR باید لحاظ گردد که در ذیل به آه اشاره می گردد:

1- محدوده و نوع ولتاژ کنترلی جهت قطع و وصل SSR که دو حالت DC control input و AC control input می‌باشد.

2- ولتاژی که به دو سر خروجی وصل می گردد ( به دو سر سوئیچ) که این ولتاژ نیز دو حالت DC یا AC می‌باشد.

3- حداكثر جریان عبوری از سوئیچ الکترونیکی در خروجی.

تايمر (Timer ) :

Timer وسیله‌ای است که از ورودی سیگنالی را دریافت کرده و پس از فرا رسیدن زمانی که از قبل بر روی آن تنظیم شده، سیگنالی را به خروجی ارسال می‌کند.

انواع تايمرها:

Stp series multi-range delay timer

H3 series on delay timer

HB series DIN 48*48 on delay timer

My series mini on delay timer

Digital multi-function timer

Twin timer & defrosting timer

Socket & Atachmbnt

كنترلر دما (Temperature controller) :

کنترلر دما دستگاهی است که برای کنترل دما بدون دخالت اپراتوری گسترده استفاده می شود. کنترلر درون یک سیستم کنترل حرارت یک سنسور حرارتی از قبیل ترموکوپل یا سنسوری از خانواده RTD (از قبیل PT100 یا PT1000 و …) را به عنوان ورودی می پذیرد و مقدار حرارت واقعی (همانی که از سنسور حرارتیمی گیرد) را با مقدار حرارت دلخواه یا تعیین شده مقایسه می کند. سپس یک خروجی تولید می کند.

انواع كنترل دما :

Din 48*48 series

Din 48*96 series

Din 72*72 series

Din 96*96 series