معرفي سنسور فشار :

سنسور فشار عموماً فشار گاز یا مایع را اندازه می‌گیرد كه فشار به اصطلاح نیروی لازم برای جلوگیری از پخش شدن مایع است و معمولاً به صورت نیرو بر سطح تعریف می‌شود. اين نوع سنسور ها معمولاً به صورت مبدل کار می‌کند و سیگنالی تابع اثر فشار تولید می‌کند،برای این منظور می‌توان سیگنال الکتریکی در نظر گرفت. سنسورهای فشار روزانه برای کنترل و مانیتورینگ هزاران کاربرد استفاده می‌شوند كه می‌توانند به طور غیر مستقیم برای اندازه‌گیری سایر متغیرها استفاده شوند. برای مثال: دبی سیال/ گاز، سرعت، سطح مایع و ارتفاع از این متغیرها هستند. به سنسورهای فشار، مبدلهای فشار، ترنسمیتر فشار، فرستنده فشار، نشاندهنده فشار، پیزومتر و مانومتر و … نیز گفته می‌شود. سنسورهای فشار از نظر تکنولوژی، طراحی، عملکرد، کاربرد و قیمت باهم متفاوت هستند. با یک تخمین محافظه کارانه می‌توان گفت بیش از ۵۰ تکنولوژی و حداقل ۳۰۰ شرکت در سراسر جهان سازنده سنسور فشار هستند. هم چنین طبقه‌ای از سنسورهای فشار وجود دارند که برای اندازه‌گیری حالت پویای تغییرات سریع در فشار طراحی شده‌اند. مثالی از کاربرد این نوع سنسور را می‌توان در اندازه‌گیری فشار احتراق سیلندر موتور یا گاز توربین مشاهده کرد. این سنسورها به طور عمده از مواد پیزوالکتریک مانند کوارتز ساخته شده‌اند. بعضی از سنسورهای فشار مانند آنچه در دوربین‌های کنترل ترافیک دیده می‌شود، به صورت باینری (دودویی) و خاموش/ روشن کار می‌کنند. برای مثال وقتی فشاری به سنسور فشار اعمال می‌شود، سنسور یک مدار الکتریکی را قطع یا وصل می‌کند. این سنسورها به سوئیچ فشار معروف هستند.

انواع اندازه‌گیری فشار :

سنسورهای فشار می توانند براساس بازه اندازه گیری، بازه دمای عملکرد و از همه مهمتر نوع فشار اندازه گیری طبقه بندی شوند. با توجه به نوع فشار، فشار سنج ها، به ۵ دسته طبقه بندی می شوند:

سنسور فشار مطلق

این سنسور فشار یک نقطه نسبت به خلا کامل (۰ psi) را اندازه می گیرد. فشار اتمسفریک ۱۰۱.۳۲۵ KPa (یا ۱۴.۷psi) در سطح دریا نسبت به خلا است.

سنسور فشار گیج (Gauge)

این سنسور در کاربردهای متفاوتی استفاده می‌شود زیرا می تواند برای اندازه گیری فشار یک نقطه نسبت به فشار اتمسفریک در نقطه دیگر کالیبره شود. گیج فشار تایر مثالی از نشانگر فشار گیج است. هنگامی که گیج فشار تایر مقدار ۰ psi را می خواند فشار داخل تایر ۱۴.۷ psi است. یعنی برابر با فشار اتمسفر.

سنسور فشار خلاء

این سنسور برای اندازه گیری فشار کمتر از فشار اتمسفر در نقطه ای مشخص استفاده می شود. مرجع سنسور خلا در صنعت متفاوت است که ممکن است موجب اشتباه شود؛ فشار نسبت به فشار اتمسفر ( مانند اندازه گیری فشار گیج منفی) و نیز فشار نسبت به فشار خلا .

این سنسور تفاضل بین فشار ۲ یا چند نقطه را که به عنوان ورودی معرفی می شوند اندازه می گیرد. برای مثال اندازه گیری افت فشار در فیلتر روغن. فشار تفاضلی هم چنین برای اندازه گیری دبی یا سطح در مخازن به کار می رود.

سنسور فشار مهرشده (sealed)

این سنسور همانند سنسور فشار گیج است با این تفاوت که از قبل توسط سازنده برای اندازه گیری فشار نسبت به فشار سطح دریا کالیبره شده است.

در ادامه مطلب به چند مدل از سنسورفشار ها اشاره گرديده است:

سنسور فشار Hogller 

برند هاگلر در سال ۲۰۰۰ در آلــــمــــان تاسیس شد و به طور تخصصی در زمینه تولید انواع سنسور فشار  فعالیت می نماید . و به طور پیوسته در حال رشد می باشد. محصولات این شرکت علاوه بر داشتنقیمت مناسب ویژگی هایی دارند که آن را بین دیگر رقبا متمایز می کند.

انواع سنسورفشار هاگلر:

سنسور فشار ديافراگمي ، خروجي 1/2″G

ترانسميتر فشار ميلي بار ، خروجي G “1/4

ترانسميتر فشار-فشار بالا

ترانسميتر فشار جريان ، خروجي 1/4″G

ترانسميتر فشار ولتاژي ، خروجي 1/4 “G

ترانسميتر فشارسوزني خلاء ، خروجي1/4 “G

 

 

سنسور فشار WIKA 

یک سنسور فشار ( ترانسمیتر فشار ) مقدار  فیزیکی فشار را به یک مقدار صنعتی استاندارد تبدیل می کند.طیف وسیعی از سنسورهای فشار برای کاربردهای صنعتی تولید شده است.ازجمله برنامه های کاربردی خنک کننده و تهویه مطبوع، صنایع غذایی، دستگاه های ماشینکاری تلفن همراه، گازهای پزشکی و صنایع نیمه هادی و …

از دیگر ویژگی های سنسورهای فشار WIKA:

– محدوده اندازه گیری سنسورهای فشار از 0.05 تا 15000 بار

– دارای رابط های دیجیتال مانند CANopen و IO-Link

– دارای تاییدیه های مختلف بین المللی

– استفاده در مناطق حساس و پرخطر

انواع ترانسمیتر فشار WIKA:

مدل A-10 برای کاربردهای صنعتی عمومی

مدل S-20 ترانسمیتر فشار قوی

مدل IS-3 کاربرد در محدوده های پرخطر

مدل MH-3 برای دستگاه های ماشینکاری تلفن همراه

مدل R-1 برای کاربرد های تهویه مطبوع

مدل MG-1 برای گازهای پزشکی

مدل P-30, P-31 برای اندازه گیری دقیق و استاندارد

سنسور فشار BD

 سنسور فشار بی دی BD ساخت کشور آلمان می باشد. این سنسور در مدلهای گیج، وکیوم ودیافراگمی عرضه میگردد.رنج فشاری این ترانسمیتر فشار از 50mbar تا 600bar میباشد و دارای خروجی آنالوگ جریانی (4 تا 20 میلی آمپر) و یا جریانی(0 تا 10 ولت) می باشد.

انواع سنسور فشارBD

ترانسمیترهای فشار و فشار تفاضلی، استاندارد صنعتی

ترانسمیترهای فشار و فشار تفاضلی برای سنجش پروسه ها با واسطه های HART (هوشمند)

ترانسمیترهای دیافراگمی برای سنجش سطوح و پروسه ها

ترانسمیترهای غوطه ور در مایعات ( پرابهای هیدرو استاتیک)

ترانسمیترهای فشار خاص مصارف صنایع غذایی و بهداشتی

سنسور فشار Autonics 

سنسور فشار اتونیکس ساخت کشور کره جنوبی می باشد.این سنسور به همراه نمایشگر می باشد که دارای خروجی PNP  یا NPN میباشد . این سنسور در دو فشار 1 و 10 بار عرضه میشود. 

انواع سنسور فشار Autonics

همانطور که گفته شد، هر کمپانی روش خاص خود را برای دسته‌بندی سنسور فشار دارد. شرکت آتونیکس سه دسته برای سنسورهای فشار در نظر گرفته است.

 سنسور فشار استاندارد: این سنسورها فقط فشار مثبت را اندازه‌گیری می‌کنند.

 سنسور فشار منفی “Negative”: سنسور فشار منفی فشار کمتر از فشار محیط (1اتمسفر) را اندازه می‌گیرد. به این نوع سنسور فشار خلاء نیز می‌گویند.

سنسور فشار کامپوند “Compound”: سنسور فشار کامپوند هم فشار مثبت و هم فشار منفی را اندازه‌گیری می‌کند؛ که سنسور فشار PSA-C01 از این نوع است.

سنسور فشار  Sensys 

 سنسور فشار سنسیس ساخت کشور کره جنوبی می باشد. این سنسور در مدلهای متنوعی از جمله گیج، مطلق،وکیوم،دیافراگمی و اختلاف فشاری عرضه میگردد.رنج فشاری این ترانسمیتر فشار از 50mbar تا 600bar میباشد و دارای خروجی آنالوگ جریانی (4 تا 20 میلی آمپر) و یا جریانی(0 تا 10 ولت) می باشد.

انواع سنسور فشار Sensys :

سنسور فشار سري DPL

سنسور فشار سري DPU

سنسور فشار سري DWS

سنسور فشار سري M5200

سنسور فشار سري PTC

سنسور فشار سري PSH

سنسور فشار سري PSC

سنسور فشار سري PMH

سنسور فشار سري SMA

سنسور فشار سري SSD

سنسور فشار سري SSG

سنسور فشار  Atek

 سنسور فشار اتک ساخت کشور ترکیه می باشد. این سنسور در مدلهای گیج، وکیوم و دیافراگمی عرضه میشود. رنج فشاری این ترانسمیتر فشار از 50mbar تا 600bar میباشد و دارای خروجی آنالوگ جریانی (4 تا 20 میلی آمپر) و یا جریانی(0 تا 10 ولت) می باشد.

اناوع سنسور فشار Atek :

ترانسمیتر فشار مدل ATEK BCT 110

ترانسمیتر فشار مدل ATEK BT-214-G1

ترانسمیتر فشار مدل ATEK BCT 110