شركت KEYENCE شرکت الکترونیک ژاپنی است، که در زمینه تولید تجهیزات خودکارسازی، نیم‌رساناها، تجهیزات بیوتکنولوژی و آزمایشگاهی فعالیت می‌کند. تولید بدون ساخت شرکت کیینس در سال ۱۹۷۴ تأسیس شد. دفتر مرکزی این شرکت در شهر اوساکا، ژاپن قرار دارد و بخشی از سهام آن در بازارهای بورس توکیو و بورس اوساکا معامله می‌شود.

در مطلب ذيل به تعدادي از محصولات پر مصرف KEYENCE اشاره گرديده است :

انواع سنسورها

  • سنسورهاي فتوالكتريك :

سنسور فتوالکتریک، نوعی ابزار تشخیص موقعیت است. این سنسور از پرتو نور برای این کار استفاده می کند. این پرتو نور توسط شی مورد نظر یا منعکس شده یا قطع می‌گردد. این سنسورها دارای منبع انتشار نور، یک گیرنده برای دریافت نور ارسالی و مدارات الکترونیکی برای تقویت سیگنال دریافتی و انتقال آن به مدارات کنترلی می‌باشد. هوای محیطی که سنسور در آن نصب می‌شود (مخصوصا محیط های صنعتی) ممکن است حاوی گرد و خاک، دود و رطوبت باشد. در این شرایط، سنسور نیاز به ارسال نور قوی تری دارد.که این سنسور در سری های  , PR-G ,PZ-G  LR-Z , LR-T , LR-W ,PR-M/F می باشد

 

  • سنسورهاي فيبر نوري

فناوری حسگرهای فیبر نوری امکان اندازه‌گیری پارامترهای مختلفی مانند کرنش ، دما و فشار را در محیط‌های مختلف و مکان‌های دور را فراهم می‌کند .سنسورهای فیبر نوری براساس شدت ، فاز ، طیف و قطبش تقسیم بندی میگردد .

این نوع سنسور در سری های FS-N40 , FU, می باشد . سنسور فیبر نوری دامنه وسیعی از مزایای فوق العاده را ارائه می دهد که به همین خاطر در بسیاری از فیلدها به موفقیت فراوان رسیده است. مزایای آن به شرح زیر است:

ضد انفجار ، ایمنی نسبت به تداخل الکترومغناطیسی ، اندازه کوچک، وزن سبک و انعطاف پذیر ، حساسیت بالا ، سنجش از راه دور ، تراکم و فشردگی ، استحکام و مقاومت در برابر محیط

 

  • سنسورهاي ليزري

سنسورهای لیزری نوعی از سنسورها میباشند که جزء دسته سنسورهای نوری هستند و دارای انواع مختلف و کاربردهای زیاد از جمله موارد زیر میباشند

1- سنسورهای فاصله یاب لیزری

2- لیزرهای سوزان

3- سنسورهای لیزری برای تبادل اطلاعات و . . .

  • سنسورهاي موقعيت يابي

این سنسور جهت تعیین موقعیت شی در خط تولید می باشد . این سنسور ها بیشترین کاربردها رو در صنایع غذایی دارند .سری این نوع سنسور GT2  می باشد.

  • سنسورهاي اندازه گيري

سنسور اندازه گیری جابجایی: این نوع از سنسورها برای اندازه گیری فاصله یک جسم و همچنین ارتفاع و عرض شی استفاده می شود.

  • سنسورهاي ديد

این نوع سنسور جهت تشخیص وجود یا عدم وجود شی می باشد .

انواع قطعات ايمني :

پرده های نوری ایمنی KEYENCE دارای قابلیت نصب سریع و داراي نشانگر هاي  قابل شناسايي مي باشد

  • پرده هاي نوري (سري SL-V* GL-S* GL-R)
  • اسكنرهاي ليزري ايمني (سري SZ-V)

كنترلرها:

کنترلر ها یا ابزارهای کنترل ماشین آلات و ابزارهای تولیدی و خدماتی که در صنعت کاربرد گسترده ای دارند و به طور کلی شامل شمارندهو کنترل کننده های منطقی قابل برنامه ریزی یا همان پي ال سي ها می شوند .