سیستم مدیریت ساختمان (BMS (Building Management System :

سیستم های کنترلی بر اساس کنترل کامپیوتری می باشند که در ساختمان ها جهت کنترل و مانیتورینگ تجهیزات مکانیکی و الکترونیکی از قبیل تهویه مطبوع، روشنایی، قدرت تامین برق اضطراری، سیستم آتش نشانی و امنیتی به کار می روند.

هوشمند سازی ساختمان خانه و یا محل کار با اهداف اصلی زیر انجام می گردد:

– بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی
– تامین آسایش ورفاه و کنترل امنیت و ایمنی
– کاهش هزینه ها و مدیریت مصرف و کاهش استهلاک وسایل مصرفی
– کنترل ساختمان از راه دور
– قابلیت اطلاع رسانی هوشمند


اساس کار سیستم های مدیریتی:

ابتدا دریافت اطلاعات توسط حسگرها و عملگرها صورت گرفته و سپس فیدبک های دریافتی با فرمان های از قبل تعیین شده توسط کنترل کننده مرکزی پردازش ودر نهایت فرمان لازم به دستگاه های مصرفی ارسال می گردد.
سیستم های مدیریتی با برندهای مختلف و پروتکل های مختلف از قبیل LAN , X10 , BACNET , EBI , ABB , LONBUS و … به کار می روند و اکثر این سیستم ها از طریق شبکه ، اینترنت ، تلفن ثابت و همراه ، پیام کوتاه و ریموت کنترل قابل استفاده هستند.

هوشمند سازی به دو بخش تقسیم می گردد:


1-اتوماسیون ساختمان

2- اتوماسیون خانه یا محل کار

1-اتوماسیون ساختمان:
با نصب و اجرای سیستم مدیریتی ساختمان یا همان BMS کلیه تجهیزات برق و الکترونیکی مشترک ساختمان اعم از موتورخانه، سیستم های گرمایشی و سرمایشی، هواسازها، چیلرها، بویلرها، آسانسورها، برق اضطراری، استخر، سونا، روشنایی، تهویه مطبوع HVAC ، دوربین های مدار بسته، سیستم های امنیتی و حفاظتی کنترل تردد همگی به صورت یکپارچه قابل کنترل هستند. که به صورت اتوماتیک توسط حسگرها و عملگرهای نصب شده در سیستم و برنامه های از قبل تعیین شده فرمان های لازم به دستگاه های مصرفی ارسال می گردد.
در سیستم BMS بسیاری از اعمالی که بسته به کاربری ساختمان و سطح درخواست کاربر از قبیل زمان های مختلف مصرف، از مدار خارج کردن و یا وارد مدار کردن تجهیزات خاص با توجه به زمان و میزان بار مصرفی موجود در سیستم و همچنین اطلاع رسانی از ایجاد عیوب بخش های مختلف قابل کنترل می باشند.


2-اتوماسیون خانه و یا محل کار:
بالا بردن سطح رفاه و آسایش ساکنین اولویت اول در پیاده سازی سیستم BMS در این مرحله می باشد. دراین میان علاوه بر لوکس شدن محیط، کنترل کلیه تجهیزات برقی و الکتریکی موجود با توجه به نیاز و درخواست کاربر به منظور ایجاد رفاه و در عین حال مدیریت مصرف، طبق سناریوهای برنامه ریزی شده انجام می پذیرند.
تنظیم چگونگی و زمان کارکرد سیستم های سرمایشی و گرمایشی، کنترل پرده ها و سایبان ها که از قبل توسط کاربر معمولی به صورت انفرادی و طبق ضرورت در زمان های خاص انجام می پذیرفت با استفاده از سیستم BMS به راحتی و به صورت اتوماتیک قابل انجام می باشند. همچنین بهره گیری از سیستم های نظارتی و امنیتی و حفاظتی از قبیل دوربین های مدار بسته جهت کنترل تردد و سیستم های تشخیص نشت گاز و حسگرهای حرکتی بخش دیگری از قابلیت های سیستم کنترل هوشمند می باشد.