معرفی پی ال سی های سری Omron CP1H

معرفی پی ال سی های سری OMRON CP1H


سری پی ال سی های CP1H جهت استفاده در ماشین­های فشرده طراحی شده­اند. چهار ورودی شمارنده سرعت بالا (High-Speed Counters) و چهار خروجی پالس (Pulse Outputs) تعبیه شده در این سری پی ال سی، آن را برای کاربردهای کنترل مکان چند محور، ایــده­آل ساخته است. مدل های CP1H-XA این پی ال سی دارای چهار ورودی آنالوگ و دو خروجی آنالوگ داخلی می­باشند. همین قابلیت در این مدل­ها آن را برای کنترل حلقه های ساده با استفاده از توابع PID کنترل پیــــشرفته با امکان Auto-Tuning مناسب می­سازد. تعداد ورودی و خروجی­های(I/O) این سری را می­توان با افزودن حداکثر 7 واحد Expansion I/O از سری CP1W تا 320 عدد افزایش داد. سری پی ال سی های CP1H از حداکثر دو واحد خاص از سری CJ1W (طبق جداول امرن)پشتیبانی می­کنند.
نامگذاری مدل­های مختلف پی ­ال ­سی  های سری CP1H 

جدول مشخصات پی ال سی های سری CP1H:
 
مشخصات مهم:
کلاس های X و XA دارای 40 ورودی و خروجی نرمال (N) و کلاس Y دارای 20  ورودی و خروجی نرمال(N) می باشند.
– کلاس Y علاوه بر ورودی و خروجی های نرمال دارای 2 ورودی اختصاصی (D) جهت High Speed Counter  و همچنین 2 خروجی اختصاصی(D) جهت Pulse Output می باشد.
– در مدل های با تغذیه از نوع AC خروجی از نوع رله­ ای می­باشد.
– فقط مدل­های با خروجی از نوع ترانزیستوری دارای خروجی پالس(Dedicated or Normal) می­باشند.
– در مدل­های ورژن 1 و پایــیــنتر (Version1&Earlier) در کلاس X و XA پی ال سی دارای دو ورودی     High Speed Counter 100Khz,  و دو ورودی دیگر 30Khz  می­باشد.
– کلاس XA علاوه بر دارا بودن امکانات کلاس X دارای 4 ورودی آنالوگ (A/D) و 2 خروجی  آنالوگ (D/A) در محدوده­های ولتاژی و جریانی استاندارد زیر  بر روی پی ال سی می­باشد.
– در کلاس های X و XA امکان تعریـــف 8 ورودی و در کلاسY ، 6 ورودی امکان تعریـــــف به صورت Quick-Response  را دارا می­باشند. با استفاده از این ورودی­ها خواندن ورودی­های با پهنای پالس حداقل 30میکروثانیه امکان پذیر خواهد بود.
– در کلاس های X و XA امکان تعریف 8 ورودی و در کلاسY ، 6 ورودی امکان تعریف به صورت Interrupt را دارا می­باشند. ورودی­های Interrupt در دو مد Direct  وCounter  قابل تعریف هستند.
– علاوه بر خروجی­های پالس که دارای پهنای پالس ثابت بوده و در کنترل سرعت و مکان دارای کاربرد می­باشند، تعداد 2 خروجی پالس با پهنای متغیر (PWM) نیز در تمامی مدل­ها قابل تعریف می­باشند. از خروجی­های PWM در کاربردهای کنترل توان و روشنایی می­توان استفاده نمود.ویژگی­های سخت افزاری و ارتباطی در CP1H
Option Boards :
پی ال سی های CP1H دارای Option Board های زیـر می­باشد که در دو اسلات جلوی  پی ال سی قرار می­گیرند.
 
Memory Cassette (CP1W-ME05M) :
جهت انتقال اطلاعات حافظه Flash Memory مانند برنامه­ها و مقادیر اولیه و همچنین اطلاعات حافظه داده DM ، می توان آنها را بر روی Memory Cassette ذخیره و به PLC دیگر انتقال داده شود.
: Analog Adjuster
با چرخاندن این پیچ به کمک یک پیچ گوشتی مقدار متغیر موجود در فضای Auxiliary Area (A642)f  بین مقادیر 0-255  تغییر می­کند. از این امکان می­توان در کاربردها  و تنظیماتی که به دقت زیادی نیاز ندارند، جهت تنظیم مقدارSV ها، مانند تایمرها و کانترها بدون وسایل برنامه­ریزی استفاده نمود. در طی مدت تغییر این متغیر، مقدار آن مدام بر روی 7-Seg نشان داده می­شود.
 
External Analog Setting Input :
به کمک این ویژگی و یک پتانسیومتر یا سنسور دما که دارای خروجی در محدوده 0-10V می­باشد، می­توان مقدار متغیر موجود در فضای Auxiliary Area (A643)f را بین مقادیر 0-256 تغییر داد
 
Two-digit 7-segment LED display :
جهت نمایش کدهای خطا و جزئیات مربوط به خطای رخ داده در PLC
نمایش مراحل انتقال فایل بین PLC  و Memory Cassette
نمایش تغییرات متغیر آنالوگ به هنگام تغییر آن
نمایش کدهای تعریف شده کاربر توسط دستورات نمایش خاص در برنامه LadderPeripheral USB Port :
از طریق دو درگاه  USB و Option Board  مختص RS-232  به شرح جدول زیر جهت اتصال CP1H به کامپیوتر می­توان استفاده نمود:
 
DIP Switches :
 
Built in Analog input Switch :
جهت تنظیم  ورودی آنالوگ به صورت ولتاژی یا جریانی از این سوییچ تنظیم استفاده می­گردد.
 
اکسپنشن­های قابل اتصال به پی­ال سی های سری CP1H  و محدودیت­های اتصال:
 
در صورت عدم رعایــــت شرایــــــــط فوق در اتــــصال واحدهای مذکور به PLC، پیــــــــغام خطای  I/O UNIT OVER ERROR خواهیم داشت.
در صورتی که حداکثر تعداد واحدهای اضافه شده کمتر از 7 واحد باشد، ولی شروط مربوط به حداکثر تعداد Word های اشغال شده ورودی و خروجی ، جریان و توان رعایت نشده باشند باز هم  با پیـــــغام خطای I/O UNIT OVER ERROR  مواجه خواهیم شد.
اتصال همزمان اکسپنشن­های سری CP1W  و CJ1W  بایستی در دو ردیف و به کمک فقط یک کابل  CP1W-CN811 به طول حداکثر 80cm انجام پذیرد.
محدودیت­های دمایی در اتصال اکسپنشن­ها
نمودار تغییرات جریان کل قابل مصرف در خروجی، تعداد نامی ورودی­های همزمان روشن­ و توان نامی خروجی با دمای محیط برای مدل­های مختلف در نمودارهای زیر نشان داده شده  است:
 

فاصله مابین پی ال سی CP1H و واحد EXP متصل اول 10mm می­باشد. در صورت عدم رعایت این فاصله بایستی در نمودارهای فوق دماهای حداکثر و مرزی را 5 درجه سانتیگراد کاهش داد.

مراجع:

1-CP1H CPU Unit, Operation Manual,”W450-E1-08+CP1H-CPU+OperManual”, OMRON Product References, Revised October 2014.
2-https://industrial.omron.eu.
 
فهرست